DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 07.10.2011 09:52:35 

Mezinárodní chovatelská stanice Lady Fortuna

Zde je několik zajímavých otázek a odpovědí na ně.

Rádi tuto sekci doplníme o nějakou vaši otázku...

 

Otázka: Říká se, že když pes zírá pánovi do očí, je to špatně. Nikde jsem se ale nedozvěděla, co znamená, když přijde k mé posteli, položí na ni hlavu a dlouze mi kouká do očí. Jako by v nich sledoval film.

Odpověď: Pes umí číst z našich očí. Lidé to umějí taky, když chtějí. Je to v podstatě nonverbální způsob komunikace. Ten pes do vás vidí a věří, že tímto způsobem rozumíte i vy jemu. Je to podobné, jako když do vás drcne čumákem, nebo si na vás položí tlapku. Prostě si s vámi chce popovídat. Zkuste v jeho očích číst.


Otázka: Můj pes mě s oblibou důkladně olizuje. Líže mi často každé holé místo na těle. Není to moc příjemné. Jak mám reagovat?

Odpověď: Takové olizování je psí projev naprosté oddanosti a lásky. Proto nechápu, proč mají lidé k tomuto olizování odpor. Je to vlastně velká nevděčnost. Je to daleko přirozenější pozdrav než podání »pac«.


Otázka: Naše jezevčice se občas snaží na nás naskakovat a pářit se, provádí to i své psí kámošce. Proč to dělá?

Odpověď: Je to trochu známka jakéhosi feminismu. Na mě osobně naskakují fenky, které si myslí, že jsem jejich nejlepší vzor a které jsou sami velice hrdé. Obvykle se jedná o fenky, které jsem vytáhla z nějakého průšvihu, nebo ohrožení života.


Otázka: Proč si můj pes značkuje jiné psy? Stalo se to dvakrát, jednou šlo o fenu a podruhé o štěně. Moc si s tím druhým psem chce hrát, ale ten ho ignoruje. Chce si tím potenciálního kámoše naklonit?

 Odpověď: Berte to jako přidělení inventárního čísla. Není to nepřátelské gesto. Je to označení něčeho, co prošlo »vstupní kontrolou«. Něco jako nálepka »kámoš«.


Otázka: Když se můj pes chce mazlit, nacpe přede mě zadek a chce drbat přímo za kořenem ocasu. Úplně to zbožňuje. Venku šťouchá zadkem do ostatních psů a pak je pěkně prožene. O co mu jde?

Odpověď: Jeden z mých psů takhle »ukecává« fenky, když se nudí a chce se honit. Další forma přemlouvání je například štípnutí do zadku a následně veselý úprk. Další z mých psů zase šťouchá ostatní čumákem do žeber. Všechno to má společný význam - provokaci ke hře.


Otázka: Co pejsek říká tím, když mi nanosí své milované věci do postele a jde spát? Někdy se ráno probudím v posteli plné různých kůží, hraček, nebo třeba i ohlodaných kostí.

Odpověď: Pes vám nosí své nejcennější poklady. Kárat ho za to nemůžete, je to jeho důkaz lásky.


Otázka: Můj pes neustále hlídá v bytě. Když jde někdo po chodbě, přiběhne za mnou, koukne na mě a pak jde zase hlídat. Občas to dělá, i když tam nikdo není. Proč to dělá?

Odpověď: Každý podřízený pes má ve zvyku občas se ptát, zda a jak hlídat. Nebo na nějakou jinou důležitou věc, kterou je třeba řešit. Lidé si často neuvědomují, že je potřeba psovi občas na jeho dotazy odpovědět, jinak je začne obcházet a dělat si co chce, protože bude mít pocit, že s tím souhlasíte.


Otázka: Když se vracím domů, moje fenka neustále štěká. Musím si k ní na chodbě přidřepnout a drbat ji, dokud nepřestane. Sousedi jsou už trochu nepříjemní.

Odpověď: Člověk není povinen psa přivítat jen proto, že to pes chce. Pokud chcete, aby se fenka ukáznila, prostě ji od sebe vyhoďte, pošlete na místo a nevšímejte si jí, dokud se nezklidní. Jinak vámi manipuluje.


Otázka: Jak dosáhnout toho, aby mě můj pes stoprocentně vnímal? Plní sice mé povely, ale pořád kouká jinam.

Odpověď: Každý pes má jinou citlivost nervové soustavy. Neexistuje tedy univerzální návod. Některému psu stačí krok směrem k němu a hned plně vnímá. Jiného je třeba po několikátém varování složit k zemi, aby vůbec pochopil, že se po něm něco chce. Musíte najít zlatý střed, aby se vás pes ani nebál, ani na vás nekašlal. Jednoduše - člověk, který nemá u psa respekt, nemůže mít ani jeho plnou důvěru.


Otázka: Ráda bych věděla, zda máme zkoušet přivolání psa bez šňůry, pokud budeme v uzavřeném prostoru, třeba na zahradě, i za cenu, že pes pokaždé nepřijde?

Odpověď: Pokud nemám jistou úspěšnost, raději povel k přivolání ani nevyslovuji. Pohřbila bych výsledek už na začátku a možná nevratně tím poškodila výchovu.


Otázka: Mám staršího dvanáctiletého křížence. Poslední dobou nereaguje na přivolání hned. Jakoby neslyšel. Když zařvu, otočí se, ale tváří se, jako když ho hubuju.

Odpověď: Je potřeba využívat gesta a úsměv. Ke starým psům se chovám jako ke štěňatům. Když je otočený zády, hoďte mu do kožichu třeba nějaký maličký kamínek, otočí se. Nebude to brát jako trest, důležité je, jak se tváříte.


Otázka: Mám pětiměsíčního ridgebacka. Pokud s ním trénuji »lehni«, kouše mě do rukou, nebo po mně chňape. Co s tím?

Odpověď: Nejdřív musíte psa něco naučit, teprve potom můžete chtít, aby naučené cviky dělal. Tím, že po vás chňape, dává najevo, že vám nerozumí a že používáte sílu, a ne hlavu.


Otázka: Metoda vyloučení ze smečky se ve městě moc použít nedá. Jak to řešit? Mám psa někam zavřít, třeba na balkon?

 Odpověď:Jak to, že nefunguje? Říká vám něco pojem dívat se skrz? Pes, který si u mě něco rozlije, se nesetká s mým pohledem, dívám se skrz něho. Pokud se mi přimotá do cesty, nepřekračuji ho, projdu skrz něj. Výsledkem má být to, aby si pes uvědomil, že je lepší stát na straně pána, než proti němu.


Otázka: Stává se, že náš pes při krmení napadne fenu. Někde jste psal, že po napadení feny pes končí se svou kariérou. Co to znamená?

Odpověď: Pokud mi pes samec sáhne po feně, nastane mu na nějaký čas psychologický teror. Taková šikana. Degraduji ho na posledního ve smečce. Skončí mu veškeré výhody. Přehlížím jeho omluvy, prostě žádné zvyklosti, o které by se mohl opřít. Absolutně netoleruji opakování příkazů. Pokud se chová nevhodně u krmení, misku mu seberu a dostane ji ta fena. On se na to musí dívat. Dokud se nebude chovat korektně, ve smečce si ani neškrtne